Diksiyon

Diksiyon Nasıl Geliştirilir?

Editör
2020-03-26T12:37

Herkes güzel ve etkili konuşmak ister. Hatta bazı kişiler bu konuda kendine güvenmediklerinden dolayı kendi kabuğuna çekilirler. Aslında önemli olan bazı maddelere uymanıza dahilinde sizde diksiyonunuzu geliştirerek güzel ve etkili konuşma alanında büyük bir adım atmış olursunuz.

 

Diksiyon Nedir?

Diksiyon, konuştuğunuz kişilerde istediğiniz etkiyi ve anlamı bırakmayı kolaylaştıran dilsel gereçlerdir. Ses tonundan seçilen sözcüklerin doğru telaffuzuna ve konuşurken bunu bedeninizle desteklemenizin tamamıdır aslında.

Ne anlatmak istediğinizden başlayarak nasıl ilerleyeceğine kadar bir düzen içerisinde akışa devam etmesi gereken iletişimin, istenilen düzeyde gerçekleşebilmesi adına vazgeçilemez bir araç olan diksiyon aynı zamanda güzel ve etkili konuşma içinde son derece önemli bir unsurdur.

 

İyi Bir Dinleyici Olun

İyi bir diksiyon için öncelikle yapmanız gereken şey iyi bir dinleyici olmak. Özellikle iyi diksiyona sahip kişileri dinlemek öğrenme için gerekli olan adımlardan ilkidir. Diksiyon teoriden çok uygulamalar bütünüdür. Bu sebeple iyi bir diksiyon için uygulamalı olarak öğrenmeniz gerekmektedir.

 

Doğru Nefes

Konuşurken kullandığımız ifadelerin anlam kazanabilmesi ve iletinin kesilmeden, akıcı bir şekilde alıcıya iletilmesi gerekmektedir. Bu akıcılığı engelleyen en büyük etkense heyecandır. Heyecanı ise ancak doğru nefes alanın uygulamalı olarak öğrenilmesiyle aşılabilir.

 

Dinleniyor musunuz?

Diksiyonunuzun iyi olduğunu ve bu alanda yeterli seviyede olduğunuza inanıyor olabilirsiniz. Ne kadar iyi olsanız da sizi dinleyenlerin dikkatini çekemiyorsanız yapacağınız güzel ve etkili konuşmaların önemi kalmaz. İnsanlara yalnızca muhatabının anladığı ölçüde mesajınız başarılıdır. Mesajınızın alıcıya ulaşabilmesi için dinleyicinin de o mesajı alabilecek hazırlıkta olması gerekmektedir, yani sizi dinliyor olması gerekir. Daha dinlenebilir biri olmak için öncelikle dikkatleri nasıl üzerinizde toplayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

 

Diksiyon Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

1.Ses: Konuşmalarda gerekli etkiyi oluşturmanız için kullanmanız gereken yegâne şey sesinizdir. Tek düze bir konuşma yerine vurguları doğru yerde yapmak konuşmaya dinamik bir hava katacaktır.

2.Telaffuz: Sese biçim vermedeki en önemli etken telaffuzdur. Bunun için dil, dudak ve çene kaslarınızı geliştirmelisiniz. Yazan kelimeleri doğru seslendirmelisiniz.

3.Noktalama İşaretleri: Noktalama işaretlerinin önemini kavrayın. Özellikle yapacağınız sesi çalışmalarda gerekli vurguları kullanabilmek adına bu kurallara uymanız gerekmektedir.

4.Jest ve Mimikler: İstediğiniz kadar akıcı konuşun eğer duruşunuzla bunu desteklemiyorsanız konuşmanızın hiçbir önemi kalmaz. Jest ve mimikler anlaşıla bilirliği kolaylaştırdığı gibi karşı tarafa güven duygusu aşılamaktadır.

5.Devrik Cümle: Devrik cümle bomba etkisi yaratır ve cümlenizin hiçbir anlamı kalmaz. Ancak doğru yerde kullandığınız zaman bir anda bütün etkiyi üzerinize toplayabilirsiniz.

 

Bunun için arkadaş ortalamalarınızda ilginizi çeken konularda konuşmaktan çekinmeyin. Bu işin temelinde özgüven bulunmaktadır ve özgüveninizi bir şekilde kazanmanız gerekmektedir. Emin olun alıştıktan sonra bu zaman neden kapalı kutu gibi  durduğunuzu anlayamayacaksınız.
1
Menu