Genel

Kişisel Gelişimin İş Dünyasında Önemi

Editör
2020-12-30T14:00

Artık sadece mezun olmak yetmiyor üstüne bir de kendinizi geliştirmeniz, kurslara giderek mümkün olduğunca kişisel gelişiminizi arttırmanız gerekmekte. Ekstra yabancı dillerin yanında diksiyon, kendini ifade edebilme ve ikna kabiliyeti gibi kişisel gelişim kursları ile kendinizi geliştirmeniz iş dünyasında ki yeriniz açısından oldukça önemli. Dilerseniz kişisel gelişimin iş dünyasına etkilerini detaylıca inceleyelim :

Etkili İletişim Kurmanızı Sağlar ;

İş dünyasında kendini iyi ifade edebilmek, doğru kelimeleri doğru yerde söylemek, etkili iletişim kurabilmek ve empati yeteneğini kullanabilmek gerekmektedir. Kişisel gelişim desteği alan kişiler, kendilerini daha iyi ifade edebilmekte ve doğru iletişim kurabilmektedir. Kendinizi doğru ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek, çıkılacak kariyer basamakları için temel taş görevi görmektedir.

Motivasyonunuzun Yükselmesini Sağlar ;

İş dünyasında tutunabilmek için önemli faktörlerden biride motivasyondur. Yüksek bir motivasyon hem sizi hem de çalışma ortamınızda ki arkadaşlarınızı pozitif etkileyecektir. Kişisel gelişim desteği ile motivasyonunuzu yükseltebilir, çalışma ekibinizde enerji ve motivasyon kaynağı olarak kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.

Çözüm Odaklı Olmanızı Sağlar ;

İş hayatında, özellikle ekip çalışmalarında çözüm odaklı olmak, stratejik ve hızlı düşünmek oldukça önemlidir. Karşılaşacağınız problemlerde hızlı reaksiyon almak, doğru sonuca mümkün olduğunca çabuk ulaşmak önemli bir unsurdur. Kişisel gelişim desteği ile yine bu konu üzerinde kendinizi değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Çözüm odaklı olmanız iş yerinizde sizi daima bir adım öne çıkaracaktır.

Kendinizi Daha İyi Tanırsınız ;

Çalışma ortamında ki verimliliğiniz artar.   Çalışma ortamında iş arkadaşlarınızla ve çevrenizle olan ilişkileriniz daha sağlıklı hale gelir.  Çalışma ortamında ki verimliliğiniz ve performansınız arttıkça şirketin başarısı da otomatikman artar.  Daha donanımlı hale gelip, kişisel gelişiminizi sağladıkça özgüveniniz artar. Böylece şirkette daha fazla sorumluluk ve insiyatif alabileceğinizi gösterirsiniz.  Etkili iletişim ile çevrenize ve çalışma arkadaşlarınıza kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.  Kariyer ve sosyal çevrenizde prestij sahibi olursunuz ve saygınlığınız git gide artar.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemeniz kendinizi tanımanız ve buna göre kariyerinize yön vermeniz önemlidir. Kendi eksik ve güçlü yönlerinizi bilmeniz kişisel gelişiminizi yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu yönlerinizi bilip, bunları değiştirmeye ve geliştirmeye yönelik alacağınız kişisel gelişim desteği ile daha sağlam bir karakter ve potansiyel ile kariyer yolunuzda emin adımlarla devam edebilirsiniz.

Hedef Belirlemenizi Sağlar ;

Hayatınız da ne istediğinizi bilmeniz ve buna göre hedef belirlemeniz gerekmektedir. Alacağınız kişisel gelişim desteği ile kaç yaşında olursanız olun belki de ne istediğinizi baştan düşünüp, buna göre yeni bir hedef belirleyip kariyer yolunuzu değiştirebilirsiniz. Ya da mevcut hedefiniz doğrultusunda daha güçlü bir şekilde kendinizi toparlayıp hedefinize koşabilirsiniz.

Yukarda 5 ana başlık altında anlatmaya çalıştığımız Kişisel Gelişimin İş Dünyasında ki önemini
dilerseniz özet bir şekilde madde madde sıralayalım ;

  • Çalışma ortamında ki verimliliğiniz artar. 
  • Çalışma ortamında iş arkadaşlarınızla ve çevrenizle olan ilişkileriniz daha sağlıklı hale gelir.
  • Çalışma ortamında ki verimliliğiniz ve performansınız arttıkça şirketin başarısı da otomatikman artar.
  • Daha donanımlı hale gelip, kişisel gelişiminizi sağladıkça özgüveniniz artar. Böylece şirkette daha fazla sorumluluk ve insiyatif alabileceğinizi gösterirsiniz.
  • Etkili iletişim ile çevrenize ve çalışma arkadaşlarınıza kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.
  • Kariyer ve sosyal çevrenizde prestij sahibi olursunuz ve saygınlığınız git gide artar.
1
Menu