Genel

Öğrenmenizi Hızlandıracak 3 Altın Kural

Editör
2020-08-14T12:38

Doğru bilgi güçlenme ve yaşam değiştirmedir. Zamansız beceriler, davranışlar, alışkanlıklar, araçlar, yöntemler ve ilkeler, zihinsel araçlar hayatımızı ve kariyerimizi ilerletmemize yardımcı olur.

Modern ekonomimizde, hızlandırılmış öğrenme başarı için çok önemli olabilir. Daha hızlı öğrenmek, diğerlerinden daha hızlı bilgi edinmek anlamına gelir.

Daha hızlı öğrenenler, onları oyunun önüne koyacak yepyeni bir şekilde geleceğe hazırlanır. Ve iyi haber şu ki, hızlandırılmış öğrenme çok yönlü ve esnektir - kendinizi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz becerileri kazanmak için hayatınızı beklemeye almak zorunda değilsiniz. Herhangi bir beceriyi aşamalı olarak seçebilirsiniz. Her gün veya haftada küçük bir yığın halinde zamanlayabilirsiniz.

Akıllı öğrencilerin özel sırları yoktur - herkes öğrenme sürecini hızlandırabilir. Doğru tekniklerle, öğrenme şeklinizi büyük ölçüde geliştirebilir, yeni bilgileri işleyebilir ve bilginizi hızla genişletebilirsiniz.

 

Güçlü Yönlerinizi Oynayan Öğrenme Stillerini Birleştirin

Öğrenmenizi hızlandırmayı hedeflediğinizde, bir müfredat veya sınıf yapısı ile sınırlı değilsiniz, pratikte birçok kaynak, uzman ve yazardan içerik seçebilirsiniz. Öğrenme stiliniz öğrenme hızınızı belirleyebilir.

Kişisel öğrenme stili, öğrencilerin ne öğrenmeye çalıştıklarını etkili ve en etkili şekilde algılamasına, işlemesine, depolamasına ve hatırlamasına olanak tanır.

Bugün, herhangi bir konuyu, beceriyi veya konuyu incelemenin birçok yolu vardır: kitaplar, çevrimiçi kurslar, podcastler, videolar, web seminerleri, atölyeler, bootcamps, bloglar, bültenler, konferanslar, eğitim uygulamaları, çalışma grupları ve mentorluk programları.

Öğrenme stili veya materyal seçiminiz, anlama sürecinizi hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. En iyi öğrenme stili, fikirlerin ve konuların daha hızlı işlenmesini veya kavranmasını kolaylaştıran stildir.

Öğrenme güçlü ve zayıf yönlerinizi öğrendikten sonra güçlü yönlerinize uygun öğrenme stratejilerini seçebilirsiniz.

Örnek olarak bazı insanlar en iyilerini gruplardan ziyade kitaplardan öğrenirler. Diğerleri, yüzyüze eğitim modelini tercih eder.

İyi dinleyici olan insanlar podcast'leri tercih edebilir. Ancak, diğerleri haritaları görsel olarak temsil eden her şeyi haritalar, şemalar, diyagramlar, zihin haritaları ve ana hatlar kullanır. Sonuçta, en önemli şey hatırlamayı en üst düzeye çıkaran öğrenme stratejilerini kullanmaktır.

Doğru öğrenme stilini seçtikten sonra, çalışma oturumlarınızı ayırmak ve başkalarına elde tutma ve hatırlamayı artırmak için öğrendiklerinizi öğretmek gibi bilime dayalı teknikleri kullanın.

 

Seçtiğiniz Konunun Temel Yapısını Anlamak için Önce Arayın

Her konunun mantıksal bir yapısı vardır - kök, gövde, dallar ve yapraklar. İlkeleri anlamak için önce arayın. Başka bir deyişle, ağacın kökünü, gövdesini tanımak ve oradan dallanmak zorundasınız.

Dallardan veya yapraklardan başlamayın, kökü takip edin ve konuya doğru çalışmayın. Önce vakfı anlamalısınız.

Kariyeri boyunca, Elon Musk çevrimiçi ödemeler, roket uçuşu, elektrikli otomobil üretimi ve diğer birçok endüstriye hakim oldu. Bir Reddit AMA'da , bir kullanıcı ona nasıl bu kadar hızlı öğrendiğini sordu.

Musk, “Bence çoğu insan sandığından çok daha fazla şey öğrenebilir” diyor. “Denemeden kendilerini kısa satarlar. Bir tavsiye: bilgiyi semantik bir ağaç olarak görmek önemlidir - yapraklara / ayrıntılara girmeden önce asıl prensipleri, yani gövde ve büyük dalları anladığınızdan emin olun ”

Ne olursa olsun, temel bilgilerle başlayın. Süreç hakkında akıllı olmayın. Bir konunun kökünü bilmek, sağlam bir temeli olmayan yaprakları ve dalları aramaktan daha iyidir.

Diğer herkesin yaptığını yaparak başlayın. Temel bilgileri öğrendikten sonra dışarı çıkıp kendi işinizi yapabilirsiniz. Uzmanlardan öğrenin. Ufkunuzu genişletin ve uzmanları taklit edin.

 

Hem “Odaklı” hem de “Dağınık” modlarda kendinize bol zaman verin

Öğrenmede ne seçerseniz seçin, hem odaklanmış hem de dağınık modlara dikkat edin. Odaklanmış mod , beyninizin ara verdiğiniz konuda ara vermeden daha derinlemesine öğrenmesini sağlayan öğrenme durumudur.

Dağınık mod , anlamlı bağlantılar kurmak için zihninizin mola vermesine ve serbestçe dolaşmasına izin verdiğinizde gerçekleşir. Çoğu insan kaliteli molalar vermeden aynı anda çok uzun süre öğrenmeye odaklanır.

İnsan beyni saatlerce “ odaklanmış modda kaldığı anlamına gelmez . Tek bir göreve uzun süre dikkat edilmesi, alıkoymayı ve geri çağırmayı engelleyebilir. Beyniniz çok uzun süre aktif olduğunda, aslında dağınık moda erişiminizi engelliyorsunuz.

Araştırmaya göre, beyin bu uyaranın zamanla sabit kalması durumunda görme, ses veya his kaydetmeyi yavaş yavaş durduruyor - görevdeki performansı düşüyor.

Yeni çalışmaya liderlik eden Illinois Üniversitesi psikoloji profesörü Alejandro Lleras, “Sürekli stimülasyon beynimiz tarafından beynin farkındalığımızdan silindiği noktaya kadar önemsiz olarak kaydedildi” diyor .

Dağınık mod, odaklanmış mod kadar değerlidir. Yani - mola verin, zihninizin dolaşmasına izin verin, başka şeyler düşünün ve daha iyi bağlantılar kurmak için beyninize bolca zaman verin. Kendinize mola vererek daha iyi öğrenin. Etkili öğrenme her iki öğrenme tarzından da yararlanır.

Hızlandırılmış öğrenme, yeni becerileri, kavramları ve fikirleri daha hızlı öğrenmenize yardımcı olabilir. Herhangi bir sektörde önde olmayı ve daha fazlasını başarmayı hedefliyorsanız, kişisel öğrenmenizi ciddiye alın. İstediğiniz şeyi elde etmenize yardımcı olabilecek bir şey bulursanız, onu keşfedin ve tatmin olana kadar durmayın! Hayattaki yolculuğunuzdan siz sorumlusunuz, kontrolü ele alın ve kendinize meydan okuyun!

1
Menu