Hızlı Okuma Özgüven Kursu

Özgüven hedeflerimizin peşinden giderken güç veren destekleyen ve başarılarımızla kendimize olan güveni hissetmemize izin verir. Özgüvenimizin güçlü olması durumunda başarı bize doğal ve doğru gelir. Özgüven için kendimize sormamız gereken sorulardan bir kaçı şu şekildedir (tercih ederseniz uygulayabilirsiniz);
400 TL
Özgüven,kişisel,gelişim,şişli
Özgüven
Hızlı Okuma Özgüven Kursu

Özgüven hedeflerimizin peşinden giderken güç veren destekleyen ve başarılarımızla  kendimize olan güveni hissetmemize izin verir. Özgüvenimizin güçlü olması durumunda başarı bize doğal ve doğru gelir. Özgüven için kendimize sormamız gereken sorulardan bir kaçı şu şekildedir (tercih ederseniz uygulayabilirsiniz);

Kendimize en çok güvendiğimiz zamanlar hangileridir? Yeteneklerimizden emin olduğumuz ve kendimizi en rahat hissettiğimiz durumlar nelerdir?

 • Özgüvenimizin en yüksek olduğunu düşündüğümüz insanlar kimlerdir? Niçin?
 • Özgüvenimizi artıracak ne söylüyorlar veya ne yapıyorlar?
 • Özgüvenimizin düşük olduğunu ne zaman hissediyoruz?
 • Özgüvenimizi azaltanlar kişi/durumlar nelerdir? Bu durumlarda nasıl tepki veriyor ve nasıl sonuç alıyoruz?

Yukarıdaki sorular bir durum veya kişi ile ilgili özgüvenimizle yüzleşmemizi sağlamaktadır.Bunu bir öğretmene veya derse uyguladığımızda aynı durumu gözlemleriz.Soru kalıbını değiştirerek tekrar uygulayabilirsiniz.Şunu söyleyebiliriz, kendinize güvendiğiniz derslerde diğer derslere göre daha başarılı olursunuz ve dersin öğretmenini daha çok seversiniz.

Özgüven doğuştan değil öğrenilebilen bir kişilik durumudur. ve eksikliği eksikliği anne-babanın aşırı koruyucu tutumundan kaynaklanır ve zamanla çocuğun bireyselleşmesinin en önemli engellerinden biri olur.
Çocuk kendi başına hiç bir karar alamaz, her şeyi ebeveynlerine sorar ve onay ihtiyacı hisseder.
Hata yapmaktan çok korkar ve hata yapmamak için hiç bir şey yapmaz.

Özgüven Eksikliğinin Başlıca Belirtileri

 • İçe kapanık, sessizdir, yaşıtları ile iletişim kurmakta zorlanır. Arkadaşları daha çok kendisine benzer.
 • Özbakımı ile ilgili sorumlulukları yerine getiremez.
 • Dönemsel ve olağan çocukluk korkuları dışında yoğun korkuları vardır.
 • Bireysel kimliği ve otonomisi gelişmemiştir, hakkını koruyamaz, kendisini savunamaz.
 • Bağımlı olmasına rağmen ve hatta bu nedenle ebeveynlerinden çekinip korkar.
 • Davranışları tutuktur.
 • Uyaranlara karşı orantısız ve abartılı tepkiler verebilir.
 • Sıklıkla eleştiriye uğrar vb.

Bu tip belirtilerin bir veya birkaçını  kendinizde, çocuğunuzda veya öğrenciniz de gördüğünüzde özgüven eksikliğinin ders/durumlarda başarısız olduğunuzu göreceksiniz.

Özgüven Eksikliğinde Çözüm

Öğrencinin kendine güvenen olumlu, güçlü, başarılı olduğu alanlar ve modellediği kişi tespit edilerek uygulamalar başlatılmaktadır.Tespit ederek belirlediğimiz durumları özgüven eksiliğinin çıkmış olduğu durumları ortadan kaldırmada kullanmaktayız.

Özgüven eksikliği seviyesi kişiden kişiye değiştiği için bazen tek seans dahi yetmektedir.Bunu ön görüşme talep ederek öğrenebilir ve sonrasında çalışmalara başlayabiliriz.

Yorumlar

  Yorum Yaz